Rezygnacja ze zwolnienia a moment powstania obowiązku podatkowego VAT
W przypadku rezygnacji ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 22 ustawy o VAT, w przypadku umowy pożyczki momentem powstania obowiązku podatkowego nie będzie chwila dokonania zapłaty ze strony pożyczkobiorcy, lecz moment wykonania usługi pożyczki.
Stanowisko to zostało uznane za prawidłowe w wydanej 4 listopada 2022 r. interpretacji indywidualnej (0112-KDIL1-3.4012.378.2022.1.MR)
Stan faktyczny
Wnioskodawca, będący zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, udziela odpłatnie swoim kontrahentom pożyczki. Zgodnie z obowiązującymi do stycznia 2022 r. regulacjami, usługi finansowe (w tym usługi udzielania pożyczek) podlegały bezwzględnemu zwolnieniu z podatku VAT, z którego nie przysługiwało podatnikowi prawo do rezygnacji. Stan ten uległ zmianie od 2022 r., z którego początkiem weszły w życie regulacje umożliwiające podatnikom zrezygnowanie ze zwolnienia usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38–41 ustawy o VAT. Wnioskodawca zdecydował skorzystać z rezygnacji ze zwolnienia i objąć podatkiem VAT świadczone przez niego usługi finansowe.
W związku z tym, wystąpił do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej, w której przedstawił swoje wątpliwości dotyczące momentu powstawania obowiązku podatkowego z tytułu udzielenia pożyczki. We wniosku tym podatnik stwierdził, iż w przypadku opodatkowania usług pożyczkowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta